Bezárnak a szépségszalonok Afganisztánban

A tálibok a nőkre vonatkozó legújabb korlátozásként elrendelték a fodrász- és szépségszalonok bezárását.

A tanúsított ellenállás ellenére a tálibok kijelentették, hogy az egyhónapos határidő leteltével be kell zárni az összes afgán szépségszalont. Az afganisztáni kereskedelmi és befektetési kamara szerint országszerte megközelítőleg 12 000 szépségszalon működik.

A nők szabadságjogai folyamatosan fogyatkoznak a tálibok 2021-es hatalomátvétele óta. Középiskolás lányok millióitól vonták meg az iskolalátogatást és az egyetemekről kizárták a női hallgatókat. A lányokat és a nőket kitiltották az edzőtermekből, a nyilvános fürdőkből és a parkokból, ezenfelül nem dolgozhatnak az ENSZ-nek.

A tálibok elrendelték, hogy a nőknek úgy kell öltözködniük, hogy csak a szemük látszódjon, és ha 72 km-nél messzebbre utaznak, egy férfi rokonuknak kell őket kísérniük. Nem hagyhatják el otthonukat ok nélkül, ha elhagyják, azt csak férfi gyám kíséretében tehetik.

A tálibok azért döntöttek a szépségszalonok betiltása mellett, mert azok az iszlám által tiltott szolgáltatásokat nyújtanak. Ezek közé tartozik a szemöldökformázás, más emberek hajának használata a nők természetes hajának kiegészítésére, illetve a sminkelés, ami szerintük akadályozza a nőket az ima előtti tisztálkodásban. Valamint az esküvői ünnepségek idején, hagyomány szerint a vőlegény családja állja a menyasszony és közeli női rokonai szalonlátogatásait. Ez pénzügyi nehézségeket okoz a vőlegény családjának.

Miután bejelentették, hogy a szalonok egy hónapos határidőt kapnak a felszámolásra, több tucat kozmetikus és sminkes gyűlt össze a fővárosban, Kabulban, hogy kifejezzék ellenállásukat. A biztonsági erők tűzoltótömlőt és elektromos sokkolót használtak, valamint a levegőbe lőttek, hogy feloszlassák a tiltakozást.

„Ez nem arról szól, hogy megcsináltatod a hajadat és a körmödet. Hanem arról, hogy 60 000 nő elveszíti a munkahelyét. Sőt mi több, a nők elveszítik azon helyek egyikét, ahová közösségért és támogatásért fordulhattak, miután a tálibok szisztematikusan lerombolták az egész rendszert, amelyet a családon belüli erőszak kezelésére hoztak létre” – mondta Heather Barr, a New York-i székhelyű Human Rights Watch csoport női jogi igazgatója.

A szépségszalonok bezárása súlyos gazdasági csapást mér azokra a családokra, akiknek a bevételét ezek a szalonok biztosították.

Egy kabuli szalontulajdonos, aki biztonsági okokból nem kívánta magát megnevezni, azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy még nem kapott írásos értesítést a végzésről, de a hírek, miszerint be kell zárnia, megdöbbentették.

„Nem tudom, hogyan fejezzem ki mit érzek. A férjem munkanélküli, és ez a szépségszalon az egyetlen módja annak, hogy eltartsam a családomat. Négy gyermekem van. Élelemre, ruhára van szükségük, és az iskolai kiadásokat is fedeznem kell valamiből. Nem értem, miért kellene betiltani a szépségszalonokat. Egyetlen nő sem mutogatja az utcán a kisminkelt arcát. Alapból hidzsábot viselnek.” – mondta.

„A szépségszalon volt az egyetlen bevételünk, és most nem tudom, mihez kezdjek. Hogyan fizessük a kiadásainkat?” – nyilatkozta egy négygyermekes anyuka. A nála dolgozó három nő családja is elveszíti a jövedelmét.

A depresszió és az öngyilkosság széles körben elterjedt, különösen a kamasz lányok körében. A megkérdezettek közel 8%-a ismert olyan lányt vagy nőt, aki öngyilkosságot kísérelt meg.

Az otthonon kívül bevezetett korlátozások és a pénzügyi nehézségek feszültségeket eredményeztek az otthonokon belül. Megnőtt a családon belüli erőszak és növekedés figyelhető meg a kényszerházasságok számában is – állapította meg a jelentés.

Az intézkedések heves nemzetközi bírálatokat váltottak ki, és fokozzák az ország elszigeteltségét egy olyan időszakban, amikor gazdasága összeomlott és humanitárius válsága egyre súlyosbodik.

 

Források: ITT, ITT, ITT, ITT és ITT